Záškuby při usínání patří mezi příznaky některých spánkových poruch, může se jednat o například projevy syndromu neklidných končetin, který postihuje především dolní končetiny, a který pacientům způsobuje nemalé obtíže při usínání. K záškubům může docházet i v jiných částech těla, například v oblasti horních končetin nebo obličeje. Vzhledem k rozmanitosti příčin, které mohou záškuby způsobovat, vyžaduje tento stav důkladné lékařské vyšetření.      

Syndrom neklidných končetin

Syndrom neklidných končetin (známý též jako syndrom neklidných nohou, anglicky restless legs syndrome – RLS) je typickým příkladem spánkové poruchy zařazené do kategorie abnormální pohyby vázané na spánek. Syndrom neklidných nohou se projevuje nepříjemnými pocity v oblasti dolních končetin, které se objevují, když je pacient v klidovém stavu, tedy v průběhu celého dne, ovšem před usnutím (kdy jsou končetiny v teple pod peřinou) jsou tyto projevy zpravidla nejsilnější (naproti tomu v dopoledních hodinách obtěžuje RLS pacienty minimálně).  Nepříjemné pocity mohou být různé intenzity, od svědění či brnění, až po silné bolesti a křeče. Jakmile pacient nohama pohne, nebo se projde, nepříjemné pocity okamžitě ustoupí. Pohybová aktivita je však těžko slučitelná se spánkem, a proto RLS znemožňuje pacientům usnout. Syndrom neklidných končetin postihuje především seniory nebo ženy v období těhotenství (v tomto případě RLS po porodu samovolně odezní) a velmi často se s ním setkáváme u pacientů, kteří trpí neurologickými poruchami.  

Neurologické poruchy spánku 

Velká část spánkových poruch je totiž příznakem neurologických onemocnění, centra pro poruchy spánku jsou proto obvykle součástí neurologických oddělení nemocnic. Nejčastější druh neurologických onemocnění  v dnešní době představují neurózy, které jsou způsobené stresem. Nejzávažnějšími příklady neurologických onemocnění jsou pak Alzheimerova choroba a Parkinsonova nemoc. Abnormální pohyby vázané na spánek způsobené neurologickými poruchami spánku je nutno odlišit od jiných onemocnění mozku, jako je například epilepsie 

Periodické pohyby ve spánku

Poruchou spánku, která se podobá syndromu neklidných nohou, jsou periodické pohyby dolních končetin ve spánku. (Tyto pohyby končetin se opakují přibližně pro 30 vteřinách.)     Zásadní rozdíl spočívá v tom, že periodické pohyby končetin na rozdíl od RLS neznemožňují pacientům usnout, nýbrž je uprostřed noci probouzí. Přerušovaný spánek je pak spojen s nepříznivými důsledky na kvalitu života pacienta – s únavou a poruchami koncentrace způsobenými nevyspáním. Jak je vidět, obě tyto spánkové poruchy mají srovnatelné následky.

Záškuby v obličeji

Pacienty mohou rovněž obtěžovat záškuby v oblasti obličeje, a to nejen během usínání. Záškuby se nejprve mohou omezovat na oblast kolem očí,  a poté se rozšířit na celou lícní oblast. Pokud jsou záškuby přítomny pouze na jedné straně (pravé či levé) obličeje, může se jednat o závažnou poruchu hybnosti – hemifaciální spazmus.  V tomto případě je radno co nejdříve podstoupit neurologické vyšetření. 

Jestliže se záškuby omezují pouze na oblast očních víček, zpravidla se jedná o důsledek přepracování nebo únavy. Záškuby očních víček trápí především pacienty, kteří tráví velká počet hodin před obrazovkou počítače. Jestliže mají tyto záškuby spíše povahu tiků, může se jednat o příznaky blížící se migrény, organické poruchy mozku, která postihuje poměrně velkou část populace. 

Prevence

Prevence spánkových poruch obecně spočívá v dodržování zásad zdravé životosprávy, zejména je důležité nevystavovat svůj organismus dlouhodobému stresu, a pokud to není možné, naučit se stres pravidelně odbourávat.

Foto: Freeimages.com    

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>