Syndrom neklidných nohou (též syndrom neklidných končetin) je porucha spánku, která způsobuje pacientům nepříjemné pocity v oblasti dolních končetin, což je nutí jimi hýbat, a velmi komplikuje proces usínání. Přesná příčina této spánkové poruchy není známa, byla však zjištěna genetická podmíněnost a několik rizikových faktorů zvyšujících pravděpodobnost jejího výskytu. Léčba je založena na odstraňování příznaků.   

Historie a výskyt v populaci

Syndrom neklidných nohou nepředstavuje žádné nové onemocnění dnešní doby. Jeho příznaky byly v medicínské literatuře popsány již v 17. století a jako diagnóza tato porucha existuje od roku 1945.  Jedná se o poměrně rozšířený zdravotní problém, který v lehčí formě trápí přibližně desetinu obyvatel vyspělé západní civilizace. Syndrom neklidných nohou často postihuje pacienty s jinými onemocněními (jedná se zejména o autoimunitní onemocnění ) a ženy v období těhotenství. (U gravidních žen naštěstí jeho projevy zpravidla po porodu odezní.) Odhaduje se, že v České republice postihuje syndrom neklidných nohou takřka milion obyvatel. Velká část pacientů, zejména ve věku seniorů, jej podceňuje a nesvěřuje se s ním lékařům, třebaže by jim mohli od tohoto nepříjemného problému ulevit.

Příznaky a projevy

Syndrom neklidných nohou obtěžuje pacienty po celý den, kdykoli se octnou ve stavu klidu, například když sedí, začnou mít nepříjemné pocity v oblasti dolních končetin. Tyto pocity mohou být různé intenzity. Svěděním či brněním počínaje a bolestivými křečemi konče. Pacienti často udávají, že mají pocit, jako by jim nohama procházel elektrický proud. Přestože hovoříme o syndromu neklidných nohou, nemusí tento syndrom zasahovat pouze nohy, ale také horní končetiny, a dokonce i trup. Jeho projevy jsou nejhorší večer. Jakmile pacienti ulehnou do postele, začnou mít nutkavou potřebu končetinami hýbat. V momentě, kdy nohama hýbat přestanou, obtíže se znovu objeví, což podstatně ztěžuje usínání a může vést až k nespavosti. Z tohoto důvodu je také syndrom nohou řazen mezi poruchy spánku.

Možné příčiny

Jednoznačná příčina syndromu neklidných nohou (dále jen SNN) není dosud známa. Jak již ale bylo zmíněno výše, SNN je velmi často diagnostikován u pacientů s autoimunitními onemocněními, jako příklad jmenujme Sjögrenův syndrom. Poměrně často se SNN vyskytuje také u pacientů se žilní nedostatečností, onemocněním kloubů či ledvin . Velkou roli rovněž hraje dědičnost, skutečnost, že některý z rodičů pacienta trpěl nebo trpí syndromem neklidných nohou, zvyšuje pravděpodobnost, že jím bude trpět i pacient až o 50%. Dalšími rizikovými faktory jsou nedostatek hořčíku a železa nebo snížená hladina dopaminu v mozku.

Léčba

V případě mírných projevů si mohou pacienti ulevit svépomocí. Osvědčeným receptem je sprchování dolních končetin studenou vodou a následná masáž. (Někteří pacienti řeší tento problém užíváním hypnotik, což je však spojeno s rizikem návykovosti.) Pokud toto opatření nevede ke zlepšení stavu, je na místě, obrátit se na odborníky.  Současná léčba je bohužel pouze symptomatická – tedy založená na odstraňování projevů, nikoli na léčbě primární příčiny. Základní metodou je medikace, pacientům se podávají léky podobné lékům podávaným proti Parkinsonově chorobě, které tyto nepříjemné pocity odstraňují. Včasná návštěva lékaře v případě podezření na syndrom neklidných nohou je důležitá i  z hlediska prevence jiných, závažnějších onemocnění.

Možnosti prevence

Prevence je založena na dodržování zdravé životosprávy, důležitá je pravidelná pohybová aktivita a zdravý jídelníček, který by měl obsahovat doporučenou denní dávku všech důležitých živin včetně hořčíku a železa.

Foto: Freeimages.com

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>