Jako spánková obrna (též spánková paralýza) se označuje stav mezi spánkem a bděním. Pacientův mozek si částečně uvědomuje realitu, částečně se však stále ocitá v říši snů. Tento stav může trvat až několik minut. Vzhledem k tomu, že pacient v tomto stavu nedokáže  vůbec hýbat svým tělem, je pro něho spánková obrna děsuplným zážitkem. Poté, co se člověk plně probere ze spánku, ochrnutí svalů automaticky odezní.

Co způsobuje spánkovou obrnu?

Při vysvětlení příčin spánkové obrny vyjdeme z fáze spánku REM (rapid eye movement), pro kterou je charakteristické fungování mozku (v této fázi se nám zdají sny), a zároveň atonie (ztráta napětí tonu svalů), která předchází přenosu pohybů vykonávaných ve snech na naše fyzické tělo, aby nedošlo ke zranění během spánku. Pokud nastane probuzení v této fázi a mozek je přesvědčen, že stále ještě spíme, zůstane tělo ještě po dobu několika vteřin až minut nehybné. Spánková obrna neboli paralýza může nastat nejen při probouzení pacienta (hypnopompická neboli postdormitální paralýza), ale také během usínání (hypnagogická paralýza).

Formy a projevy spánkové obrny

U spánkové obrny rozlišujeme dvě formy, a to izolovanou spánkovou obrnu a opakovanou spánkovou obrnu. Rozdíl mezi oběma typy spočívá v četnosti jejich výskytu a projevech. Pro izolovanou formu spánkové obrny je charakteristické, že k ní dochází pouze ojediněle, nejčastěji jednou za život. Její projevy lze přirovnat k děsivému zlému snu. Pacient se uprostřed noci vzbudí, domnívá se, že je v jeho ložnici přítomna neznámá osoba, před kterou nemůže utéct, protože jeho svaly zůstaly paralyzovány. (Někteří pacienti jsou přesvědčeni, že se setkaly s UFO nebo se zemřelou osobou.) Po několika vteřinách až minutách se pacient probere úplně a může svaly hýbat. Naproti tomu opakovaná spánková obrna, jak je patrné již ze samotného názvu, postihuje pacienta ve spánku opakovaně. Velmi často se jedná o pacienty, kteří trpí narkolepsií (poruchou spánku projevující se nadměrnou ospalostí, nekontrolovaným usínáním během dne, kataplexií a právě spánkovou obrnou, ne všechny z příznaků však musí být přítomny). Pro opakovanou spánkovou obrnu jsou rovněž typické mimotělní zážitky a výrazně delší doba trvání, jednu i více hodin. Protože spánková obrna představuje velmi nepříjemný až děsivý zážitek, doprovázený halucinacemi, zrychleným tepem, bušením srdce, ztíženým dýcháním a pocity hrůzy, věnujme se nyní tomu, jak ji léčit a jak se jejímu vzniku vyvarovat.

Možnosti léčby

Pokud se pacienti setkají se spánkovou obrnou, doporučuje se, pokusit se zahýbat mimickými svaly v obličeji, aby došlo k úplnému probuzení ze spánku. Pokud pacienty trápí spánková obrna dlouhodobě, tedy trpí opakovanou formou spánkové obrny, podávají se jim tricyklická antidepresiva. Kromě farmakologické součásti léčby vyžaduje zdravotní stav pacienta změnu spacích návyků.  V některých případech (například když dojde k rozvoji spánkové obrny v důsledku traumatu) se rovněž využívá psychoterapie.

Prevence spánkové obrny

Prevence spánkové obrny spočívá v dodržování takového stylu života, který předchází rozvoji spouštěcích mechanismů spánkové obrny. Mezi hlavní spouštěče patří vystavení organismu dlouhodobému působení stresu, nedostatek odpočinku, nepravidelný životní rytmus (pacienti chodí nepravidelně spát – v tomto ohledu představují rizikovou skupinu lidé pracující na směny, nebo nepravidelně jedí, atd.), ale také spaní v nevhodné poloze. V souvislosti s prevencí spánkové obrny se pacientům nedoporučuje, aby si pokládali příliš vysoko hlavu. (Spaní s vysoce podloženou hlavou může vést i k jiným poruchám spánku, jako je spánková apnoe, nebo zdravotním problémům, například bolestem krční páteře a hlavy.)

Foto: Freeimages.com

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>