Spánková apnoe patří do skupiny ostatních poruch spánku a současně je řazena mezi onemocnění dýchacích cest. Poruchu lze charakterizovat zástavou dechu během spánku a v důsledku toho sníženou zásobou kyslíku. K zástavě dechu může docházet několikrát za hodinu. Onemocnění postihuje více muže než ženy. Protože spánková apnoe podstatně snižuje kvalitu spánku pacienta a navíc je spjata s vyšším rizikem srdečního selhání nebo mozkové mrtvice, přistupují lékaři k její léčbě, která závisí na konkrétní příčině.

Obstrukční a centrální spánková apnoe

Spánková apnoe může mít několik příčin. Právě z jejich rozlišení vychází rozdělení na tři podtypy. Až 90% všech pacientů trápí obstrukční spánková apnoe, jejíž příčinou je zvolnění měkké tkáně v zadní části krku, která blokuje průchod vzduchu. Příčinou druhého typu spánkové apnoe, centrální spánkové apnoe, je poškození dechového centra (dochází k přerušení nervových signálů vysílaných mozkem do svalů hrudníku). Oba typy spánkové apnoe se mohou kombinovat. V tomto případě se hovoří o smíšeném typu

Projevy spánkové apnoe

Typickým projevem spánkové apnoe jsou opakované zástavy dechu během spánku. Dochází k apnotickým pauzám, kdy trpí organismus deficitem kyslíku až po několik desítek vteřin.  V důsledku toho pacienti s tímto postižením neklidně spí, mění často polohy při spánku a mohou se i budit. Kromě toho poměrně hlasitě chrápou (což ruší také partnery pacientů, kteří s nimi spí v jedné místnosti).

Vliv na zdraví a možná rizika

Vzhledem k tomu, že spánek je jednou ze základních fyziologických potřeb člověka sloužící k celkové regeneraci organismu, snižuje spánková apnoe kvalitu jejich života. Pacienti trpí především zvýšenou únavou, poruchami soustředění, nervozitou nebo změnami nálad. Mezi nejčastěji zmiňovaná zdravotní rizika pak patří poškození mozku (při dlouhodobém nedostatku kyslíku) nebo srdeční onemocnění. S jistým rizikem u apnotiků je rovněž spojeno také řízení motorových vozidel nebo ovládání strojů. 

Léčba 

Léčba závisí především na typu spánkové apnoe – tedy na její příčině, která ji způsobuje. Pokud jsou příčinou zvětšené nosohltanové mandle či deformace dýchacích cest, účinné řešení přináší operace. Dále se v praxi často setkáváme s řešením ve formě použití ústního aparátu, což je speciální zdravotní pomůcka určená pro podporu rovnoměrnějšího dýchání, a to tak, že udržuje spodní čelist v uvolněné poloze a posunová jazyk od zadní části dýchacích cest. Nejvíce osvědčenou zdravotní pomůckou jsou speciální masky - přístroje CPAP (trvalý pozitivní tlak na dýchací cesty), které udržují dýchací cesty pacientů během spánku otevřené. Další alternativu představují masky VPAP (proměnlivý pozitivní tlak vzduchových cest) nebo masky APAP (automatický pozitivní tlak vzduchových cest). Užívání prášků na spaní problém neřeší, naopak jej může zhoršovat.  

Spánková apnoe postihuje nejen dospělé, ale také děti. Rizikovou věkovou skupinu představují novorozenci, kteří se narodili předčasně, a kterým se podává lék na podporu dýchání. Dětem předškolního věku se v případě obstrukční apnoe často doporučuje právě odstranění nosní mandle.  

Jak si pomoci

Projevům spánkové apnoe lze do jisté míry předejít zaujetím vhodné polohy během spánku (v tomto případě nejlépe na boku). Dalším často doporučovaným opatřením je používání polštáře, který udržuje krk a páteř v poloze podporující správné dýchání během spánku. Toto doporučení často pomůže odstranit problémy mírnější spánkové apnoe, která pak nevyžaduje speciální léčbu. Co se dále v rámci prevence a omezení příznaků spánkové apnoe doporučuje, to je  vyvarovat se kouření a užívání prášků na spaní. Pokud jsou výše zmíněná doporučení neúčinná, navrhne lékař buď používání některé ze zdravotních pomůcek (například masku), nebo operační řešení.      

Foto: Freeimages.com 

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>