Pokud není přerušovaný spánek způsobený vnějšími podněty, jako je hluk z ulice, pláč dítěte nebo chrápání partnera, jedná se o závažný příznak spánkových poruch, zejména pak nespavosti, spánkové apnoe nebo periodického pohybu končetin. Vzhledem k tomu, že  přerušovaný spánek podstatně snižuje kvalitu nočního odpočinku, což má celou řadu nepříznivých důsledků na kvalitu života pacienta, je důležité zjistit jeho příčinu a zahájit léčbu.

Nepříznivé důsledky přerušovaného spánku

Spánek je základní fyziologickou potřebou člověka, která slouží k regeneraci jeho duševních i fyzických sil. Jakékoli přerušení, zejména pokud k němu dochází opakovaně, podstatně snižuje jeho kvalitu a nese s sebou celou řadu nepříznivých důsledků. Příznaky přerušovaného spánku jsou únava, poruchy soustředění, ale také nervozita, zvýšená podrážděnost, náchylnost k nákaze infekčními nemocemi i  k depresím, bolesti hlavy a další.

Přerušovaný spánek v důsledku nespavosti

Jednou z nejčastějších příčin přerušovaného spánku je nespavost. Pacient se uprostřed noci vzbudí a několik hodin se mu nedaří znovu usnout. Příčin nespavosti může být mnoho, mezi nejvíce frekventované patří nevhodná spánková hygiena (například spánek v přetopené a nedostatečně vyvětrané místnosti nebo na nekvalitní matraci), nezdravý životní styl (pití nadměrného množství nápojů s obsahem kofeinu, přepracování a stres) či některá ze spánkových poruch, jako je jet lag (spánková porucha způsobená změnou časových pásem), nebo jiné z níže uvedených spánkových poruch. Nespavost se léčí úpravou denního režimu nebo užíváním hypnotik, případně kombinací obojího.

Příčina: spánková apnoe

Velmi závažnou poruchou spánku, která nepříznivě ovlivňuje jeho kvalitu, je spánková apnoe. Spánková apnoe patří do skupiny ostatních poruch spánku, a zároveň mezi onemocnění dýchacích cest. Poruchu lze charakterizovat zástavou dechu během spánku, důsledku čehož dochází ke snížené zásobě kyslíku. K zástavě dechu může docházet několikrát za hodinu. Toto onemocnění postihuje častěji muže než ženy. Spánková apnoe může mít několik příčin, z jejichž rozlišení vychází rozdělení na tři podtypy. Až 90% všech pacientů trápí obstrukční spánková apnoe, kde je příčinou zvolnění měkké tkáně v zadní části krku, která blokuje průchod vzduchu. Příčinou druhého typu spánkové apnoe, centrální spánkové apnoe, je poškození dechového centra (dochází k přerušení nervových signálů vysílaných mozkem do svalů hrudníku). Oba typy spánkové apnoe se mohou kombinovat (smíšený typ spánkové apnoe).

Periodický pohyb končetin a RLS

Další možnou příčinou přerušovaného spánku jsou periodické pohyby dolních končetin ve spánku, které se opakují přibližně pro 30 vteřinách, a které pacienta opakovaně během noci budí. Periodický pohyb končetin je třeba odlišit od podobné spánkové poruchy – syndromu neklidných nohou (RLS). Zásadní rozdíl mezi oběma diagnózami spočívá v tom, že pro periodický pohyb končetin jsou typické pohyby výhradně během spánku (a trápí pacienta pouze ve spánku), zatímco RLS znemožňuje pacientovi usnout a může ho obtěžovat také v klidovém stavu kdykoli během dne.

Další možné příčiny

Mezi další poruchy spánku, které způsobují jeho přerušení, patří například náměsíčnictví neboli somnabulismus, spánková paralýza neboli spánková obrna, noční můry nebo noční děsy. Spánek mohou rovněž přerušovat urologické obtíže, které nutí pacienty, aby v noci vstávali z lůžka z důvodu neodkladného nucení na močení. Tyto problémy často trápí pacienty ve věku seniorů, u mužů mohou být způsobeny zbytnělou prostatou. Přerušovaným spánkem často trpí i ženy v těhotenství, kdy je příčnou zvýšený tlak dělohy na močový měchýř.  Ženy v těhotenství mohou mít přerušovaný spánek také v důsledku obav z blížícího se porodu nebo také proto, že je pro ně obtížné (vzhledem k velkému břichu) zaujmout pohodlnou polohu. Tyto obtíže však zpravidla po porodu odezní.

Foto: Freeimages.com

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>