Spánek je základní fyziologickou potřebou člověka, která slouží k celkové regeneraci organismu. Pokud pacienta trápí problémy s usínáním, časté buzení v noci a další obtíže, hovoříme o poruchách spánku. Poruchy spánku řadíme nejčastěji do tří kategorií, a to na nespavost (insomnie), nadměrnou spavost (hypersomnie) a ostatní poruchy, mezi které patří například náměsíčnost nebo spánková apnoe.

Nespavost

Nespavost neboli insomnie je porucha spánku, kdy pacient má buď problémy s usínáním, v noci se probouzí, nebo obojí. Právě tyto dvě obtíže patří mezi typické příznaky insomnie, dalším typickým příznakem je pak časté ranní buzení, kdy se pacientovi nedaří opětovně usnout.  Z hlediska doby trvání rozlišujeme akutní a chronickou formu insomnie, přičemž akutní forma trvá kratší dobu než šest týdnů, zatímco chronická delší dobu než šest týdnů (může trápit člověka několik měsíců až let, ale i doživotně). Třetí forma insomnie, tzv. přechodná, která zpravidla souvisí s jednorázovou stresovou situací (například důležitá zkouška, schůzka nebo jednání) není považována za nemoc. Nespavost se léčí podáváním hypnotik (prášků na spaní) a úpravou denního režimu. Pacienti trpící nespavostí by měli chodit spát každý den ve stejnou dobu, a to včetně dnů volna, dále by neměli přes den spát, jíst na noc těžká jídla, pít nápoje s obsahem kofeinu nebo alkoholu. Mezi doporučované nápoje naopak patří levandulový čaj, čaj z třezalky, meduňky nebo teplé mléko s medem. Nespavost může mít několik příčin, metoda léčby záleží na formě nespavosti a na konkrétní příčině.

Nadměrná spavost

Další poruchou spánku je nadměrná spavost neboli hypersomnie, u které rozlišujeme dvě formy, primární a sekundární, a to v závislosti na příčině, která ji způsobuje. Příčinou primární neboli centrální hypersomnie je poškození mozku. Sekundární hypersomnii pak způsobují jiné faktory, například stres, přepracování, ale také depresivní stavy nebo některá onemocnění, virovými počínaje a onkologickými konče. Hypersomnici spí více než 12 hodin denně. Pokud nemají možnost spát tak dlouhou dobu, jak potřebují, mívají sníženou tělesnou teplotu, cítí se unavení a usínají během dne, což ovlivňuje jejich pracovní výkon a samozřejmě také osobní život. Hypersomnie může být nebezpečná při řízení motorových vozidel nebo ovládání strojů. Tato porucha spánku se léčí v závislosti na příčině, která ji způsobuje. Například posílením obranyschopnosti v případě, že je hlavní příčinou častá nemocnost pacienta. Diagnostika se provádí na základě osobní anamnézy a polysomografického vyšetření.

Náměsíčnost

Náměsíčnost neboli somnambulismus je porucha spánku, kdy se u pacienta kombinují prvky spánku a bdělosti. Pacient se v průběhu noci (zpravidla v první třetině spánku) posadí na posteli, může i vstát a procházet se po domě a vykonávat činnosti každodenního života, například osobní hygienu, stejně jako v bdělém stavu. Rozdíl je však v tom, že o svém jednání neví, a bývá velmi obtížné, jej probudit. Typickým příznakem je duchem nepřítomný a strnulý výraz. Náměsíčnost se vyskytuje především u dětí a obvykle samovolně odezní. (U náměsíčných je důležité zabezpečit obydlí tak, aby je nemohli nevědomě opouštět, a neublížili si.) Pokud se objeví u dospělých, může být známkou neurologické poruchy. Z tohoto důvodu je třeba tuto poruchu spánku, která je zároveň poruchou vědomí, konzultovat s odborníkem.

Spánková apnoe

Spánková apnoe není pouze poruchou spánku, ale také poruchou dýchání. Dochází při ní k zástavě dechu a tím ke snížené zásobě kyslíku během spánku, což může nastat i každých deset minut. Nepříjemným důsledkem spánkové apnoe je snížená kvalita spánku projevující se zejména únavou, poruchami koncentrace, atd. Onemocnění postihuje jak dětské, tak dospělé pacienty, nejčastěji však muže středního věku. Podle příčin, které poruchu způsobují, rozlišujeme 3 typy spánkové apnoe. Nejčastěji  (v 90%) se jedná o obstrukční spánkovou apnoi způsobenou zvolněním měkké tkáně v zadní části krku blokující průchod vzduchu. Dále může být apnoe způsobena poškozením dechového centra (centrální spánková apnoe), nebo kombinací obou výše uvedených typů. Léčba se opět odvíjí od konkrétní příčiny.

Tímto se výčet poruch spánku zdaleka nevyčerpává, mezi ostatní patří například spánková obrna, bruxismus, spánková paralýza, kataplexie a další.

Foto: Freeimages.com

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>