Noční pomočování neboli noční enuréza (kromě noční enurézy existuje ještě denní enuréza) je porucha schopnosti udržet moč, pro kterou je charakteristický nechtěný únik moči během spánku, na rozdíl od inkontinence však dochází k vyprázdnění celého močového měchýře. Noční enuréza postihuje především děti do 12 let. Její léčba vychází z konkrétní příčiny, která tuto poruchu způsobuje.  

Formy enurézy a jejich příčiny

Noční pomočování neboli enuréza trápí přibližně 1% dospělé populace, největší okruh pacientů představují děti, kterým níže věnujeme samostatnou část. Ve většině případů se jedná o primární enurézu, která trápí pacienta od útlého věku (a kterou je třeba odlišit od sekundární enurézy neboli druhotného pomočování, které nastává po delším bezpříznakovém období a bývá spojeno s příčinami psychického rázu, jako je rozvod nebo úmrtí v rodině).

Mezi nejčastější příčiny primární enurézy patří nadměrný příjem tekutin ve večerních hodinách a porucha sekrece hormonů, které regulují produkci moči ledvinami během noci. Dále se může jednat o příznak nervového onemocnění nebo poruchy spánku. Stejně tak může být noční enuréza spojena s jinými onemocněními, jako je například diabetes. Svou roli hraje také genetika a nesprávná výživa.

Noční pomočování u dětí

Stejně jako všechny ostatní návyky se učí děti postupně ovládat také svůj močový měchýř. Většina dětí se obejde bez plenky po 2.  až 2,5. roce věku, rodiče jim však dávají plenu pro jistotu na noc, protože děti dokážou spolehlivě ovládat močový měchýř až od 5. roku věku. Pokud se dítě po 5. roce během spánku pomočuje, může trpět  poruchou, fyziologického, organického nebo psychického rázu. Častou příčinou u dětí předškolního nebo mladšího školního věku jsou poruchy vyzrávání nervového systému.

Pokud se noční pomočování náhle objeví u dítěte, které již svůj močový měchýř dobře ovládalo, může se jednat  důsledek psychického traumatu. Noční enuréza se objevuje u týraných, šikanovaných (může se jednat o šikanu ve školce či škole, o které nemusíte vědět), sexuálně zneužívaných dětí, ale také u dětí, jejichž rodiče se rozvádějí, dojde k úmrtí rodině nebo k jiné traumatické události.

Kdy k lékaři

Jednorázové noční pomočení, které může být způsobeno tím, že se dítě na noc hodně napilo, není důvodem k většímu znepokojení. Pokud u dítěte dochází k nočnímu pomočování častěji (více než jednou do měsíce), měli byste tento problém konzultovat s pediatrem, který provede potřebná vyšetření, a navrhne adekvátní způsob léčby. Noční enurie u dětí není záležitost, za kterou by se měli rodiče stydět, a platí zde, čím dříve lékaře navštívíte, tím lépe.

Diagnostika a léčba

Léčba vychází z příčiny, která tento zdravotní problém způsobuje. Stanovení diagnózy však může být vzhledem k rozmanitosti příčin poněkud náročné. Nejprve je třeba vyloučit nevhodný pitný režim – zejména tedy nadměrný příjem tekutin a onemocnění močového ústrojí. Poté se zjišťuje, zda netrpí pacient jiným onemocněním nebo problémem, ať už fyzického, nebo psychického rázu. Mezi nejčastější metody léčby patří medikace – podávání léků s obsahem desmopresinu, který snižuje noční produkci moči, nebo jiných medikamentů. Další možnost představuje použití zdravotnické pomůcky - enuretického alarmu. V případě enurie způsobené psychickými problémy má své nezastupitelné místo psychoterapie.

Prevence u dětí

Prevence spočívá v dodržování správného pitného režimu, kdy by  měly zejména děti vypít většinu tekutin přes den a na noc pít jen málo. Dále je třeba věnovat pozornost změnám chování dítěte, jako je například náhlá obava chodit do školy či školky, nechutenství, zamlklost, atd., což může signalizovat, že dítě trápí nějaký problém, který je třeba řešit, než se z něho stane trauma se svými nepříznivými důsledky, mezi které patří enurie.

Foto: Freeimages.com

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>