Nervová soustava (systema nervosum)  je řídícím systémem celého těla, který řídí všechny orgány a zajišťuje jejich vzájemnou koordinaci prostřednictvím neuronů (buněk specializujících se na přenos nervových vzruchů). Je tvořena centrální nervovou soustavou a obvodovým nervstvem. Nejdůležitější součástí nervové soustavy je mozek. Jednou z mnoha důležitých funkcí nervové soustavy je řízení spánkového rytmu.       

Funkce a stavba nervové soustavy

Nervová soustava člověka řídí všechny životně důležité funkce, jako je dýchání a činnost srdce, ale také vyšší funkce, zejména myšlení, učení a paměť. Jednou z důležitých funkcí nervové soustavy je řízení spánkového rytmu, tedy koordinace stavů bdělosti (vigility) a spánku (stavu bezvědomí). Nervová soustava je tvořena centrální nervovou soustavou skládající se z mozku a míchy a periferní nervovou soustavou (PNS), která je tvořena systémem nervů, buněk a vláken, a zajišťuje přenos nervových vzruchů po celém těle. Mozek je základním řídícím centrem nervové soustavy a celého těla. Základními stavebními jednotkami nervové soustavy jsou neurony.

Význam spánku pro NS a zdraví člověka

K zajištění správné funkce nervové soustavy je důležitá pravidelná regenerace, kterou zajišťuje spánek. Jedná se o útlumově relaxační fázi organismu charakteristickou změněnou činností mozku, kdy dochází ke ztrátě vědomí a snížení citlivosti na vnější podněty. Dýchání je pomalejší a krevní tlak, stejně jako tělesná teplota nižší. Mozek však během spánku stále pracuje, důkazem toho je, že se nám zdají sny.

Pokud člověk trpí nedostatkem spánku nebo jeho sníženou kvalitou, může se to vážně projevit závažnými psychickými (nervozita, změny nálad, deprese, poruchy soustředění, sklony k agresivitě) i fyzickými následky (například bolesti hlavy nebo migrény)a v krajním případě vést až ke smrti. Potřeba spánku u jednotlivých pacientů představuje individuální záležitost, v průměru však dospělý člověk potřebuje spát 8 hodin denně, aby se těšil dobrému duševnímu a fyzickému zdraví.

Nervová soustava a poruchy spánku

Z výše uvedeného vyplývá zřejmá vzájemná souvislost mezi nervovou soustavou a poruchami spánku. Poruchy spánku mohou vést k poruchám nervové soustavy (například bylo zjištěno, že ve stáří mohou poruchy spánku vést k rozvinutí onemocnění, jako je Parkinsonova nemoc nebo Alzheimerova choroba), a stejně tak mohou být poruchy nervové soustavy příčinou některých poruch spánku. Typickým příkladem spánkové poruchy zapříčiněné poruchou nervové soustavy je centrální spánková apnoe.

Centrální spánková apnoe

Centrální spánková apnoe je porucha spánku, a zároveň porucha dýchání, kdy během spánku dochází k opakovaným zástavám dechu. Na rozdíl od obstrukční spánkové apnoe, kdy jsou tyto zástavy dechu způsobeny mechanickou překážkou uvnitř dýchacích cest, je příčinou centrální formy spánkové apnoe postižení nervového systému -pacient má poškozené dechové centrum umístěné v prostoru prodloužené míchy. (Obě formy apnoe se mohou vzájemně kombinovat.)

Podpora správné funkce nervové soustavy

Na podporu správného fungování nervové soustavy se doporučuje konzumace stravy bohaté na vitamíny skupiny B, zejména pak vitamínu B6, který významně povzbuzuje činnost mozku. Také ostatní vitamíny skupiny B příznivě ovlivňují mezibuněčný metabolismus a celkově podporují činnost centrální nervové soustavy (CNS). Bohatými zdroji vitamínů skupiny B jsou maso (zejména vnitřnosti), vejce a mléčné výrobky. Vegetariánům se proto z důvodu prevence deficitu těchto důležitých vitamínů doporučuje, aby konzumovali luštěniny a ořechy, které jsou rostlinným zdrojem vitamínů skupiny B, případně užívali vitamíny B v podobě doplňků stravy.  Osvědčeným potravinovým doplňkem jsou pivovarské kvasnice.

Foto: Freeimages.com

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>