Mozek (encephalon) je řídícím a organizačním orgánem celého těla, který je uložený v lebeční dutině a chráněn kostmi neurokrania. Mozek společně s míchou tvoří centrální nervovou soustavu (CNS) a řídí všechny tělesné funkce: dýchání, srdeční činnost, trávení a pohyb, stejně jako myšlení, paměť, emoce a spánkový rytmus. Poruchy mozku jsou zodpovědné za některé poruchy spánku.   

Části mozku

Mozek je nejsložitějším orgánem lidského těla (o váze cca 1500 až 2500g), který je tvořen mnoha částmi s odlišnými funkcemi. Mezi nejdůležitější části mozku patří: zadní mozek (tvořený prodlouženou míchou, Varolovým mostem a mozečkem), střední mozek a přední mozek (tvořený mezimozkem a koncovým mozkem). Prodloužená mícha, most a střední mozek pak tvoří mozkový kmen, který představuje historicky nejstarší část lidského mozku. Mozek je členěn do čtyř komor, skládá se ze šedé a bílé hmoty.

Onemocnění mozku

Mozek, stejně jako ostatní tělní orgány, může postihnout celá řada onemocnění. Jedná se zejména o infekční onemocnění (jako je například zánět mozkových blan a mozku), degenerativní onemocnění (například Alzheimerova choroba způsobující postupnou demenci a Parkinsonova choroba způsobující poruchy hybnosti), mozková mrtvice (způsobená poškozením mozkové tkáně, a to buď krvácením, nebo nedostatečným prokrvením), migréna a epilepsie. Mezi nemoci mozku jsou rovněž řazena degenerativní onemocnění nervů, jako je roztroušená skleróza.

Mozek a organické poruchy spánku

Mozek může být rovněž postižen poruchami zodpovědných za organické poruchy spánku. Jedná se především o insomnii a hypersomnii, které jsou podmíněné tělesnými a organickými duševními nemocemi, a dále o narkolepsii a spánkovou apnoe.

Insomnie neboli nespavost je porucha spánku, která trápí poměrně velkou část populace. Léčí  se úpravou denního režimu a podáváním hypnotik – léků, které utlumují činnost centrální nervové soustavy (CNS). Hypnotika první generace s obsahem barbiturátů se dnes z důvodu vysokého rizika závislosti takřka nepředepisují a byly nahrazeny  benzodiazepiny, což jsou hypnotika, která se osvědčují u pacientů s problémy při usínání, kteří se během noci se budí.  Avšak také benzodiazepiny se sebou nesou vysoké riziko vzniku závislosti, nehledě na to, že ovlivňují chování pacientů přes den. Z tohoto důvodu se předepisují spíše hypnotika třetí generace neboli Zed, která tak silné vedlejší účinky nemají. Nejbezpečnějším druhem hypnotik jsou však hypnotika čtvrté generace obsahující melatonin, hormon produkovaný během spánku žlázou šišinkou mozkovou, jehož hlavní funkcí je právě řízení spánkového rytmu. Užívání preparátů s obsahem melatoninu způsobuje zvyšování hladiny tohoto hormonu, což pomáhá proti nespavosti bez nežádoucích vedlejších účinků.

Medikací se léčí rovněž nadměrná spavost neboli hypersomnie  (primární neboli centrální hypersomnii, která je způsobena poškozením mozku, je třeba odlišit od sekundární hypersomnie způsobené jinými faktory) a narkolepsie (porucha spánku způsobená postižením mozkových center, která řídí procesy usínání a probouzení).  Velmi závažnou poruchou spánku způsobenou poruchou CNS je centrální spánková apnoe (poškození dechového centra, kdy dochází k přerušení nervových signálů vysílaných mozkem do svalů hrudníku, což se projevuje opakovaným zástavami dechu během spánku). Při léčbě se využívá neinvazivní tlakově řízená ventilační podpora a oxygenoterapie.  

Vyšetření mozku při diagnostice spánkových poruch        

Pokud jsou u pacienta přítomny symptomy některé z výše popsaných spánkových poruch, je součástí diagnostického procesu vyšetření mozku, EEG, CT, magnetická rezonance a polysommnografické vyšetření ve spánkové laboratoři. O volbě použitých metod rozhoduje lékař.

Foto: Freeimages.com

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>