Mluvení ze spaní neboli somnilokvie je porucha spánku, která společně s somnabulismem (náměsíčnictvím), nočními děsy a dalšími poruchami patří do skupiny parasomnií (spánkových poruch spojených s abnormálními jevy). Somnilokvilie jako taková není nebezpečná, může být však příznakem závažnějšího zdravotního problému.    

Příznaky a projevy

Somnilokvie se projevuje abnormální aktivitou pacienta během spánku – mluvením ze spaní. Pacient, který somnilokvií trpí, mluví ze spaní často velmi nesrozumitelně, někdy se zdá, že hovoří cizí řečí (kterou se nikdy v životě neučil). Některým pacientům je poměrně dobře rozumět a je možné zachytit celá slova nebo věty. Kromě mluvení může pacient ze spaní také vykřikovat, zpívat a vydávat jiné zvuky. Hlasové projevy během spánku mohou trvat různě dlouhou dobu, někteří pacienti během noci pronesou několik slov či vět (délka jejich hlasového projevu nepřesahuje dobu minuty nebo několika minut), existují však i pacienti, kteří dokážou konverzovat po celou noc.

Mluvení ze spaní a fáze spánku

K mluvení ze spaní dochází většinou ve fázi spánku non REM neboli NREM, pro kterou je charakteristická snížená aktivita mozku (na rozdíl od fáze REM, kdy se člověku zdají sny) a zvýšená obtížnost člověka probudit. Ve fázi spánku NREM může docházet také k projevům ostatních poruch, jako je například náměsíčnictví neboli somnabulismus (kdy pacient uprostřed noci vstane z postele a bloudí po domě, aniž by byl při vědomí) nebo noční děsy (extrémně děsivé sny spojené s panikou, pocením, bušením srdce a dýchacími obtížemi, jejichž obsah si však pacient na rozdíl od nočních můr nepamatuje).

Zařazení do skupiny poruch

Mluvení ze spaní jakožto spánková porucha je řazeno do skupiny parasomnií, což jsou abnormální projevy chování během spánku. (Parasomnie se dále rozlišují pode toho, v jaké fázi spánku k jejich projevům dochází. Zatímco do skupiny parasomnií ve fázi NREM spánku patří, jak již bylo uvedeno výše, mluvení ze spaní, noční děsy a náměsíčnictví, do skupiny parasomnií ve fázi spánku REM se pak řadí například noční můry, spánková obrna a další. Pro parasomnie obecně je charakteristické, že  snižují kvalitu spánku pacienta a často i kvalitu spánku lidí, kteří spí s pacientem v jedné ložnici. Některé poruchy ze skupiny parasomnií, jako je například somnabulismus, mohou ohrozit pacienta na zdraví a životě. To však není případ mluvení ze spaní, které samo o sobě není nebezpečné a není na ně nahlíženo jako na zdravotní problém.

Příčiny mluvení ze spaní

Občasné mluvení ze spaní může být způsobeno velkým množstvím zážitků v uplynulém dni, tato situace je typická v případě mluvení ze spaní u dětí do 10 let. Další možnou příčinou je emoční stres. Někdy bývá mluvení ze spaní spojeno s jinými zdravotními obtížemi (včetně některých poruch spánku) a může se jednat o příznak neurologického onemocnění. Další možnou příčinou je horečka (nemocní s vysokou horečkou často mluví ze spaní), užívání některých léků, ale také návykových látek, drog či alkoholu.

Kdy k lékaři

Pokud Vás partner upozorní na to, že dlouhodobě mluvíte ze spaní, měli byste se zamyslet, zda nejste ve velkém stresu, nebo Vás netrápí nějaký problém. Jestliže na sobě delší dobu pozorujete i jiné příznaky spánkových poruch (zvýšenou únavu, bolesti hlavy, atd.), měli byste se svěřit lékaři.

Pokud Vaše dítě dlouhodobě mluví ze spaní, upozorněte na to pediatra, u dětí se však zpravidla (v případě, že nejsou hlasové projevy během spánku doprovázeny jinými příznaky patologického stavu) nejedná o známku zdravotních problémů.

Z výše uvedeného vyplývá i prevence mluvení ze spaní - snažit se vyvarovat stresu a nepřetěžovat organismus (zejména dětský) přemírou podnětů.

Foto: Freeimages.com

Další články z rubriky

Štítky: , , ,
  1. Zdeňka says:

    Dobrý den mám dotaz přítel ze spaní křičí,brečí a kolikrát i rukama boxuje nebo jen mlátí do vzduchu nevím si rady co stim k lékaři nechce jít.Řika my ať ho vždy ztoho probudím ale i to je velký problém nejde to poradíme my co stim děkuji moc

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>