Křeče v lýkách, které pacienty budí uprostřed noci, patří mezi nepříjemné zdravotní obtíže snižující kvalitu spánku a mohou být spojeny s některými poruchami spánku nebo jinými onemocněními. Stejně tak mohou postihovat zdravé jedince v důsledku deficitu některých důležitých živin, jako je hořčík nebo vápník.     

Příznaky

Křeče v lýtkách v noci budí pacienty tím, že způsobují náhlou, nečekanou a ostrou bolest, která může trvat i několik minut. Křeče v lýtkách postihují pacienty zejména v noci, když jsou v klidovém stavu, může k nim ale docházet také během dne. Příčin existuje mnoho. Nedostatkem důležitých živin počínaje a neurologickými onemocněními konče. Vzhledem k tomu, že noční křeče v lýtkách vedou k přerušovanému spánku a tím ke snížení jeho kvality, hovoří se o nich v souvislosti s poruchami spánku.

Možné příčiny

Noční křeče v lýtkách mohou signalizovat přítomnost cévního nebo neurologického onemocnění. V případě neurologického onemocnění mohou křeče dotvářet klinický obraz některé ze spánkových poruch, jako je například syndrom neklidných nohou (též syndrom neklidných končetin). Dále se může jednat o příznak ucpání hlubokých žil (žilní trombóza), nebo zranění – natržení svalu.

Jak si pomoci

Pokud Vás uprostřed noci vzbudí křeče v lýtkách, nejlépe uděláte, když (přes veškerou únavu) vstanete z postele,  postavíte se na postiženou nohu a přitom tlačíte chodidlo směrem k zemi. Můžete se i projít. Někdy pomůže masáž postiženého místa, případně také koupel v teplé vodě.

Křeče v lýtkách v těhotenství

Noční křeče v lýtkách velmi často trápí i zdravé lidi. Typickým příkladem jsou gravidní ženy, v tomto případě se jedná buď o nedostatek některého ze stopových prvků, zejména vápníku nebo hořčíku (organismus těhotné ženy má v tomto ohledu zvýšené nároky), nebo o projev křečových žil (křečové žíly patří mezi typické těhotenské neduhy a jsou způsobené rostoucí vahou plodu, která čím dál více zatěžuje svaly pánevního dna, což způsobuje zvýšený tlak na žíly v oblasti dolních končetin). Z tohoto důvodu by se měly těhotné ženy vyvarovat dlouhého stání a preventivně nosit kompresivní punčochy.

Křeče v lýtkách u sportovců

Další početnou skupinu zdravých jedinců, které obtěžují noční křeče v lýtkách, představují sportovci. Křeče je trápí nejčastěji na začátku sezóny nebo po pauze (například v důsledku nemoci), kdy nejsou ještě zcela ve formě. K bolestivým křečím pak dochází buď při tréninku, kdy jsou svaly vystaveny námaze (zde si situace zpravidla vyžádá přerušení tréninku a držení končetiny ve svislé poloze) nebo během noci. Také v těchto případech na noční křeče nejlépe zabírá, když člověk vstane z postele a postiženou končetinu se postaví.

Další možné příčiny

Křeče v lýtkách mohou být rovněž způsobeny deficitem jiných důležitých živin, jako jsou například vitamíny skupiny B (zejména vitamínu B6) nebo vitamínu E. Dále mohou být spojeny s jinými onemocněními, například s diabetem. Stejně tak může být na vině užívání některých léků, například diuretik nebo projímadel, případě držení drastických dietních opatření. Možnou příčinou je i vystavení organismu dlouhodobému stresu.

Prevence

Prevence křečových žil spočívá v pravidelném doplňování důležitých minerálů, zejména tedy hořčíku (magnesia) a vápníku. Bohatým zdrojem vápníku jsou nejen mléčné výrobky, ale také zelenina, například brokolice. Hořčík obsahují některé druhy ovoce, zejména ananas, banány nebo borůvky. Sportovcům a těhotným ženám, kteří mají zvýšené nároky na příjem těchto látek, se doporučuje užívat doplňky stravy. Pokud Vás noční křeče obtěžují, kupte si doplněk stravy bohatý na minerální látky. Jestliže se stav do týdne nezlepší, navštivte lékaře.

Foto: Freeimages.com

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>