Kozlík lékařský (Valeriana officinalis) je vytrvalá bylina, která se v medicíně používá ke zmírňování napětí, stresu, nervozity, nespavosti a v neposlední řadě také k léčbě zažívacích obtíží. Užívá se buď ve formě odvaru, tablet nebo tinktury.         

Popis a výskyt rostliny

Kozlík je poměrně vysoká (kolem 1 m) vytrvalá bylina s bílorůžovými květy (kvere od července do srpna), bohatým kořenovým systémem, která je charakteristická svým silným zápachem. Kozlík roste hojně v Evropě včetně území České republiky, dále pak v Asii a Severní Americe. Částí, která se využívá v medicíně, je oddenek, který se sbírá spolu s kořeny, a to v období od začátku srpna do konce října. Kozlíku lékařskému se rovněž říká kočičí kořen, a to z toho důvodu, že aromatický pach rostliny přitahuje kočkovité šelmy. Jiný název pro kozlík je baldrián. Kromě kozlíku lékařského existuje několik dalších druhů, které se rostlině velmi podobají, jak svým vzhledem, tak účinky.

Účinky kozlíku

Kozlík je známý prostředek proti nespavosti. Kromě toho zmírňuje stres, pocit napětí či nervozitu a je osvědčeným prostředkem při léčbě zažívacích obtíží. Dále snižuje krevní tlak a je i účinným analgetikem. Účinky kozlíku jsou srovnatelné s účinky prášků na spaní (konkrétně s benzodiazepiny), na rozdíl od průmyslově vyráběných léků však nemá kozlík (v případě užívání doporučeného množství) nežádoucí vedlejší účinky, jako je útlum či únava během dne. Zajímavé je, že v případě užívání menších dávek kozlík povzbuzuje činnost mozku, zatímco větší dávky mohou vyvolat celkový útlum. Hlavními účinnými látkami jsou silicevalepotriáty (látky, které mají sedativní účinky) třísloviny, alkaloidy a další látky, výsledkem jejichž působení dochází po požití rostliny k celkovému zklidnění organismu přírodní cestou. Právě těchto účinků se využívá při léčbě nespavosti a dalších problémů se spánkem. Efekt kozlíku lze umocnit kombinací s dalšími bylinkami, především s heřmánkem nebo mučenkou, a proto je kozlík častou součástí čajových směsí pro dobrý spánek.

Jak kozlík užívat

Protože se jedná o poměrně silnou drogu, byť přírodní, je důležité, zacházet s kozlíkem opatrně a nikdy nepřekračovat doporučené denní množství. Pokud si připravujeme odvar proti nespavosti ze sušeného oddenku, obvyklé dávkování je 1 čajová lžička na 250 ml vody. Kozlíkový nálev připravíme zalitím jedné čajové lžičky sušeného oddenku čtvrt litrem vody, necháme vylouhovat a pijeme vlažný před spaním, ne však déle než po dobu 3 dnů. Po třech dnech můžeme prostřídat kozlíkový nálev nálevem z jiné bylinky na spánek, jako je například třezalka tečkovaná, která má tu výhodu, že není návyková. Spoustě lidí však vadí výše zmíněný zápach kozlíku, a proto jim jeho užívání v podobě nálevu nevyhovuje.  V tomto případě jsou vhodnou alternativou tablety připravené z kozlíku. Nejvíce účinných látek pak obsahuje kozlíková tinktura, kterou používaly naše prababičky, a dnes se znovu vrací do lékáren.

Možné vedlejší účinky

Stejně jako všechny bylinky může mít také kozlík vedlejší účinky, nejčastěji se jedná o bolesti hlavy. V případě užití nadměrné dávky může rovněž dojít k poruchám vidění, halucinacím nebo závratím. Výjimkou nejsou ani ranní nevolnosti. Kozlík bychom měli užívat pouze po konzultaci s lékařem. Pro děti, těhotné a kojící ženy je užívání kozlíku, ať už ve formě odvaru, nebo tablet, nevhodné. Po užití kozlíku bychom neměli řídit motorová vozidla, ani ovládat stroje.

Další bylinky na spánek

Kozlík lékařský není jedinou bylinkou, která se používá při léčbě nespavosti. Pokud máte problémy s nespavostí, můžete si kromě odvaru z kozlíku připravit také levandulový  nebo třezalkový čaj. Snadnější usínání rovněž navozuje mateřídouška tymián, meduňka lékařská nebo máta peprná.

Foto: Freeimages.com

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *