Kataplexie patří mezi typické projevy poměrně vzácné poruchy spánku – narkolepsie. Dochází při ní k náhlé ztrátě svalového tonu, což může vést i k pádu pacienta, nikoli však ke ztrátě jeho vědomí.  Kataplexie zároveň patří mezi projevy katatonie - pohybové abnormality vyvolané  duševními nebo neurologickými nemocemi, která je spojena s narušením vědomé koordinace pohybového aparátu.      

Kataplexie – symptom narkolepsie

Kataplexie společně s nadměrnou spavostí, nekontrolovaným usínáním během dne a živými halucinacemi (které způsobují, že si pacient není jistý svým předchozím jednáním, například, zda některou činnost vykonal, nebo ne) tvoří souhrn typických příznaků poměrně vzácné spánkové poruchy – narkolepsie. (Narkolepsií trápí přibližně 2 pacienty z 1000.) Všichni pacienti trpící narkolepsií však nemusí trpět kataplexií. S kataplexií se setkávají lékaři velmi vzácně. Spouštěčem kataplexie je velké emociální rozrušení, ke kterému může dojít v důsledku neočekávané radostné či naopak nešťastné události, leknutí nebo hněvu.

Projevy kataplexie

Kataplexie se projevuje náhlou a dočasnou (několik vteřin až minut trvající) ztrátou svalového napětí, což může vést i k pádu pacienta. V případě částečné kataplexie dochází například ke slabosti paží, vypadnutí předmětu z ruky, spadnutí čelisti, nebo podlomení dolních končetin. Při kataplexii nedochází ke ztrátě vědomí pacienta. Ke ztuhnutí svalového tonu však může dojít také v průběhu spánku. Mezi další projevy kataplexie patří nezřetelná řeč. Pacient si svůj stav plně uvědomuje, vidí a plně vnímá, co se kolem něho děje, paralyzováno je pouze jeho tělo.

Léčba kataplexie

Léčba kataplexie je založena na zmírňování a potlačování výše popsaných příznaků. Základní léčebnou metodou je přitom medikace. Pacientům se podávají tricyklická antidepresiva (klomipramin a imipramin), které působí prostřednictvím inhibice zpětného vychytávání serotoninu a monoaminů. Možným nežádoucím vedlejším účinkem u mužů je však snížení schopnosti erekce.  Součástí farmakologické léčby jsou rovněž selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu – fluoxetin, citalopram a další. Ke zlepšení konsolidace nočního spánku se pak používá oxybát sodný, který se podává pacientům ve dvou dávkách, a to před usnutím a uprostřed nočního spánku. Medikamety určené k léčbě kataplexie rovněž přispívají ke zmírňování ostatních příznaků narkolepsie, jako jsou například živé halucinace.

Katatonie a její příznaky

Katatonie je medicínské označení pro pohybové abnormality vyvolané duševními či neurologickými onemocněními nebo stavy. Jako příklad uveďme schizofrenii, hysterii, epilepsii  nebo depresivní stavy. Projevy katatonie se mohou objevit také u zcela zdravého člověka, pokud je mu sdělena zdrcující zpráva. Jedná se o psychomotorický syndrom, při kterém dochází k narušení vědomé koordinace pohybového aparátu. Typickými projevy katatonie jsou celková kataplexie (ztuhlost celého těla, kdy pacient může zůstat po dlouho dobu ztuhlý v nepřirozených polohách), ale také naopak nadměrná aktivita, při které pacient vykonává stereotypní pohyby nebo mimická gesta. U některých pacientů lze pozorovat impulzivní jednání nebo silný negativismus.

Léčba katatonie

Také léčba katatonie je pouze symptomatická, pacientům se ke zmírnění příznaků podávají léky – benzodiazepiny. Součástí léčby je rovněž elektrokonvulzivní terapie – elektrošoky. Zvolené léčebné postupy ke zmírňování příznaků katatonie vycházejí ze zdravotního stavu pacienta a z konkrétního onemocnění, které je v daném případě s katatonií spojeno.

Foto: Freeimages.com

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>