Volba matrace patří mezi klíčové parametry, které ovlivňují kvalitu spánku. Podle čeho poznáme kvalitní matraci? Jaké by měla splňovat parametry? A jaké jsou možné důsledky podcenění významu matrace?  

Jak vybrat matraci

Volbu matrace bychom vždy měli přizpůsobit individuálním potřebám. Každému z nás totiž vyhovuje jiný druh matrace. Nejdůležitějším parametrem, jemuž bychom měli věnovat prvořadou pozornost, je tvrdost. Optimální tvrdost matrace se přitom odvíjí od hmotnosti a výšky. Tuto hodnotu můžeme najít z tabulkách doporučené tvrdosti, které mají k dispozici všichni výrobci a prodejci matrací, a které můžeme najít na na jejich internetových stránkách. (V současné době se stalo trendem, kupovat si matraci v e-shopu, kdy si zákazníci vyberou svou matraci právě pomocí těchto tabulek.) Tvrdost matrace udává, jakou maximální hmotnost může mít člověk, který  bude matraci dlouhodobě využívat. Matrace s vyšší maximální zátěží jsou obvykle vyrobeny z kvalitnějších materiálů. Obecně platí, že pro uživatele s vyšší hmotností a výškou, stejně jako pro sportovce jsou vhodnější matrace s vyšší tvrdostí.

Matrace do manželské postele

Snaha podřídit volbu matrace individuálním parametrům může komplikovat její výběr do manželské postele. Například, když manželka váží 50 kilogramů a manžel 85 kilogramů, není pro ně vhodná matrace stejné tvrdosti. To lze ale poměrně snadno řešit pořízením dvou matrací – na což je však zapotřebí pamatovat již při pořizování samotné postele. Pokud to není možné, doporučuje se dát přednost spíše tvrdší matraci, než měkčí. Protože i příliš měkká matrace může být příčinou zdravotních problémů, představuje vhodnější řešení pořízení měkčí podložky na matraci, která se položí právě na polovinu manželského lůžka.

Matrace a podklad

Aby matrace správně fungovala, je třeba ji položit na správný podklad. Například pružinová matrace patří na klasický rošt z masivu, zatímco taštičkové matrace se používají v kombinaci s polohovatelným lamelovým roštem. O kombinaci vhodného roštu a matrace byste se měli vždy poradit s prodejcem, neboť se jedná o dlouhodobou investici, a to nejen z finančního, ale i zdravotního hlediska. Co se druhů matrací týče, doporučujeme vyzkoušet více z nich, abyste měli možnost srovnání. Někomu může více vyhovovat latexová, jinému taštičková matrace nebo matrace z paměťové pěny.

Ortopedická matrace

Při výběru matrace se často setkáváme s pojmy, které mohou být poněkud zavádějící. Příkladem je ortopedická matrace, tedy matrace, která se podle výrobce pyšní vynikajícími ortopedickými vlastnosti. Vynikajícími ortopedickými vlastnostmi by se měla pyšnit každá kvalitní matrace, označení ortopedická bývá někdy pouhým marketingovým trikem. Ortopedické vlastnosti tak mohou mít latexové, stejně jako pružinové a ostatní matrace. Na trhu se můžete setkat také s bio matracemi, což jsou matrace vyrobené čistě na bázi přírodních produktů.

Spánek na nevhodné matraci

Jak bylo uvedeno v úvodu, podcenění významu matrace může mít za následek celou řadu zdravotních problémů, nejčastěji se jedná o bolesti zad nebo hlavy. Bolest ve střední části zad je nejčastějším nešvarem, který postihuje lidi spící na příliš měkkých matracích, a to z toho důvodu, že jejich páteři neposkytnou dostatečnou oporu. Nehledě na to, že na příliš měkké matraci jsou svaly nucené po celou noc pracovat a nemohou se tak zregenerovat. Výsledkem je, že si člověk připadá druhý den jako rozlámaný, přestože spal 8 hodin. Naproti tomu bolest v dolní části zad může mít na svědomí příliš tvrdá matrace. Nevhodně zvolená matrace navíc nutí člověka k tomu, aby se během spánku snažil zaujmout pohodlnější polohu, v důsledku čehož se často otáčí a neklidně spí. Dlouhodobě nekvalitní spánek je pak častou příčinou bolesti hlavy, ale i jiných problémů, mezi nimi snížené obranyschopnosti, sklonů k depresím, atd.

Foto: Freeimages.com

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>