Únava je pro zdravý organismus signálem, že si tělo potřebuje odpočinout, a po odpočinku obvykle odezní. Pokud člověk dlouhodobě pociťuje únavu, kterou nedokáže odstranit ani vydatný noční spánek, znamená to, že s jeho organismem je něco v nepořádku. Může se jednat o následek nezdravého životního stylu, nadměrné zátěže, ale také o příznak poruchy spánku nebo jiného onemocnění s různou mírou závažnosti.    

Příznak spánkové poruchy

Dlouhodobá únava patří mezi typické příznaky mnoha spánkových poruch, mezi nimi hypersomnie (nadměrné spavosti), insomnie (nespavosti), spánkové apnoe (poruchy spánku charakteristické opakovanými zástavami dechu během spánku), syndromu neklidných nohou (porucha, kdy se nohy pacienta, které se octnou v klidu, začnou projevovat nepříjemnými pocity znemožňujícími usnutí), nočních křečí v lýtkách, zpožděné fáze spánku (lidé s touto poruchou preferují spánek od brzkých ranních hodin do odpoledních hodin), nočních můr a nočních děsů (zlých snů, které budí pacienty uprostřed noci) a dalších. Skupina spánkových poruch je poměrně široká, celá řada z nich je způsobena stresem.

Příznak nezdravé životosprávy

V mnoha případech bývá chronická únava příznakem nezdravé životosprávy. Celá řada pacientů totiž nedodržuje pitný režim (a pak trpí únavou v důsledku dehydratace organismu, mimochodem nedodržování pitného režimu má i další nepříznivé následky, jako jsou bolesti hlavy, zácpa, problémy s močením, atd.), pije příliš mnoho černé kávy (denní dávka by neměla překročit 2 šálky kávy denně), chodí spát nepravidelně nebo příliš pozdě, jí na noc těžká jídla nebo má ve zvyku konzumovat většinu potravy před spaním, žije v dlouhodobém stresu a je přepracovaná, nemá takřka žádný volný čas na pohybovou aktivitu nebo na jiný druh aktivního odpočinku, užívá velké množství léků zatěžujících organismus, spí na nevhodné matraci a tak bychom mohli pokračovat. Všechny tyto faktory mají synergický efekt a mohou vést ke vzniku chronické únavy. Velmi nebezpečným rizikovým faktorem je podcenění infekčního onemocnění, ze kterého se může stát chronické, a být tak příčinou chronické únavy.

Příznak závažného onemocnění

Chronická únava může rovněž signalizovat přítomnost některého závažného onemocnění, velmi často se jedná o autoimunitní onemocnění, jako je celiakie, ulcerózní kolitida nebo diabetes druhého typu. Zde je pak vedle únavy zapotřebí věnovat pozornost i dalším příznakům jednotlivých onemocnění (v případě diabetu je to například zvýšená žízeň a časté močení) a v případě podezření na některé z nich navštívit lékaře. Někdy může za dlouhodobou únavou stát snížená činnost štítné žlázy, vzácněji pak onemocnění srdce, ledvin nebo onkologické onemocnění.

Příznaky únavového syndromu

Další možnou příčinou chronické únavy je poměrně nová diagnóza, a to chronický únavový syndrom (CFS). Pacienti, u kterých byl diagnostikován, trpí neustálou únavou po dobu delší než 6 měsíců bez zjevné příčiny. Kromě únavy patří mezi další příznaky CFS migrující bolesti svalů a kloubů, časté bolesti v krku, poruchy spánku, zvýšená teplota, citlivost lymfatických uzlin na krku a v oblasti podpaží, slabost až malátnost. Pacienti mohou být celkově skleslí a bez radosti ze života. K těmto symptomům se přidávají další, jako je emoční nestabilita, sklon k depresím, poruchy paměti a koncentrace. CFS je diagnostikován vylučovací metodou, tj. když jsou přítomny výše popsané příznaky bez přítomnosti jiného nálezu. Vzhledem k tomu, že nejsou známy příčiny CFS, je léčba pouze symptomatická. Její důležitou součástí je posilování imunity. Alternativními metodami jsou akupunktura a homeopatická léčba.

Foto: Freeimages.com

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>