Máte problémy se spánkem? Než sáhnete po prášku na spaní, raději vyzkoušejte prostředky přírodní léčby. Mezi osvědčené pomocníky proti nespavosti patří čaje na spaní. Můžete si je buď koupit hotové v lékárně, anebo si bylinky k jeho přípravě sami nasušit. Níže uvádíme seznam čajů, které navozují spánek.

Levandulový čaj

Čaj z levandule lékařské (Lavandula spicatum) se nejčastěji připravuje z fialových květů této aromatické rostliny. Účinnými látkami jsou třísloviny a silice. Čaj má sedativní a uvolňující účinky, pomáhá nejen proti nespavosti, ale také proti bolestem hlavy a nervozitě. Na přípravu čaje potřebujeme 2 čajové lžičky (nebo 1 nálevový sáček) sušených květů, které přelijeme  330 ml vroucí vody. Necháme asi 5 minut vylouhovat, poté scedíme (nebo vyjmeme sáček) a popíjíme ve večerních hodinách. Čaj si můžeme dochutit lžičkou medu, který rovněž navozuje spánek. Stejně tak si můžeme připravit čaj z celé kvetoucí natě. Ovšem vzhledem k tomu, že levandule je poměrně silná přírodní droga, čaj bychom neměli pít každodenně, nýbrž pouze obden. Obden můžeme pít čaj na spaní připravený z jiného druhu bylin, například z třezalky tečkované.

Čaj z třezalky tečkované

Čaj z třezalky tečkované má rovněž uklidňující účinky, pomáhá proti nespavosti i proti stavům úzkosti.  Mimo to se používá jako podpůrný prostředek při léčbě depresí. Velkou výhodou tohoto přírodního antidepresiva je, že není návykové. Třezalka tečkovaná obsahuje velké množství silic s flavonovým glykosidem hyperosidem, které hlavními účinnými látkami. Nejlepší k přípravě čaje je čerstvá sekaná nať. Vrchovatou lžíci nati přelijeme 250 ml vroucí vody, necháme vylouhovat a popíjíme během dne. Doporučená denní dávka jsou tři šálky čaje. Čaj si můžeme samozřejmě připravit také ze sušené nati, zde je však důležité, aby byla správně usušená. Nahnědlá nať není k přípravě vhodná. Pokud nemáte možnost rostlinu dobře usušit, je lepší dát přednost třezalkovému čaji z lékárny.

Meduňkový čaj

Další aromatickou rostlinou, která navozuje dobrý spánek a snižuje pocity úzkosti, je meduňka lékařská (Melissa officinalis). Meduňkový čaj má nejen uklidňující a hypnotické, ale také protivirové účinky. Za zmínku rovněž stojí, že příznivě ovlivňuje zažívání. Hlavními účinnými látkami jsou silice, třísloviny, flavonoidy a minerální látky.  Meduňku k přípravě čaje je třeba sušit při nízkých teplotách. Čaj, který voní po citronech, připravíme obdobným způsobem jako třezalkový nebo levandulový čaj. Nejlepší je samozřejmě z lístků čerstvé meduňky, které zalijeme vroucí vodou a necháme 10 minut vylouhovat. Doporučený poměr je 1 hrst čerstvých lístků na 1 litr horké vody. V lidovém léčitelství se meduňka často přimíchává do čajových směsí.

Čajové směsi

V lékárnách, ale i v prodejnách zdravé výživy, jsou volně prodejné čajové směsi pro dobrý spánek. Základ obvykle tvoří některá z výše zmíněných bylin, ke kterým se pak přidávají ostatní, mezi nimi máta peprná, kozlík lékařský, mateřídouška, chmel otáčivý, dobromysl nebo exotická mučenka. Čaje je radno užívat v doporučeném množství a střídat.  Jednotlivým druhům bylin se podrobněji věnujeme v samostatném článku.

Ostatní nápoje pro dobrý spánek

Dobrý spánek pomáhají navodit i jiné nápoje než čaje, například teplé mléko s medem, banánový mléčný koktejl, sklenka piva nebo bylinný likér z kozlíku lékařského.

Co naopak nepít před spaním

Naproti tomu před spaním není radno pít nápoje s obsahem kofeinu, zejména černou kávu, a to už od pozdních odpoledních hodin. Vhodný není ani černý čaj a nápoje s vysokým obsahem alkoholu. Usínání může rovněž narušit konzumace energetických nápojů.

Foto: Freeimages.com

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>