Bylinky na spaní se používají v lidovém léčitelství již po staletí, zevně i vnitřně. Mezi nejznámější z nich patří meduňka, máta, levandule, mateřídouška, třezalka, konopí a kozlík, a to pro jejich sedativní a hypnotické účinky. Prostředky přírodní medicíny mají ve srovnání s průmyslově vyráběnými léky ( v tomto případě s prášky na spaní) tu výhodu, že až na výjimky nejsou návykové, a tělo je snadno odbourá.

Meduňka lékařská

Meduňka lékařská, nenápadná rostlina z čeledi hluchavkovitých a citronovou vůní, má v lidovém léčitelství velmi široké uplatnění. Na rozdíl od celé řady sedativních ostatních léčivek ji mohou užívat také děti. Z listů meduňky se připravuje čaj proti nespavosti, který zároveň odstraňuje pocity úzkosti, prospívá zažívání a pomáhá zmírňovat příznaky premenstruačního syndromu. Pokud trpíte nespavostí, pijte večer šálek čaje z meduňky před spaním.

Máta peprná

Máta peprná je bylina s výrazným aroma, která se používá k léčbě různých zdravotních neduhů – zažívacími obtížemi počínaje a bolestmi hlavy konče. Protože působí také proti nespavosti, je často používanou složkou, která se přidává do čajových směsí na dobrý spánek. Nejúčinnější látkou je mentol.

Levandule lékařská

Levandule lékařská, fialově kvetoucí rostlina původem ze Středomoří, podporuje spánek, odbourává stres a pomáhá ulevit od bolestí hlavy. Proti nespavosti ji lze užívat jak vnitřně, tak zevně. Vnitřně se používá především k přípravě čaje, který lze připravit buď z květů, nebo z nati včetně květu. Levandule se rovněž přidává do koupelí, aby uklidnila mysl a navodila dobrý spánek, nebo do látkových polštářků, které si lidé trpící nespavostí dávají pod polštář. Levandule má své uplatnění také v aromaterapii.

Mateřídouška tymián

Podobné účinky jako levandule má i  mateřídouška tymián, drobná plazivá rostlinka s malými nafialovělými kvítky, ze které si můžete připravit bud čaj na dobrý spánek, anebo ve formě olejíčku použít k aromaterapii či relaxační masáži. Kromě uklidňujících účinků má mateřídouška protizánětlivé účinky a působí proti depresím.

Třezalka tečkovaná

Třezalka tečkovaná, středně vysoká, žlutě kvetoucí rostlina s tečkovanými lístky (což je vidět proti světlu), podle kterých také získala svůj název, je známé přírodní antidepresivum a hypnotikum. Užívá se vnitřně, nejčastěji jako odvar, který se doporučuje během dne popíjet. Ve srovnání s ostatními bylinkami na spaní má třezalka tu výhodu, že nezpůsobuje ospalost během dne.  Třezalka také příznivě ovlivňuje zažívání a posiluje obranyschopnost organismu.

Lékařské konopí

Další, v současnosti poněkud kontraverzní bylinkou, která se hojně využívá v lidovém léčitelství, je lékařské konopí. Lékařské konopí má významné analgetické účinky a používá se v medicíně již tisíce let. Jeho užívání snižuje napětí, pomáhá odbourávat stres a podporuje dobrý spánek. Konopí dále zlepšuje zdravotní stav pacientů s epilepsií, pomáhá proti depresi i nechutenství a je účinnou prevencí Alzheimerovy choroby a Parkinsonovy nemoci.  Konopí lze užívat jak vnitřně (ve formě potravinových doplňků), tak zevně (v podobě mastí a tinktur).

Kozlík lékařský

Velice účinným pomocníkem v boji proti nespavosti je kozlík lékařský, vysoká vytrvalá bylina s bílorůžovými květy, která je charakteristická svým silným zápachem. Kozlík roste na našem území poměrně hojně. Kromě toho, že kozlík působí proti nespavosti, také zmírňuje stres, napětí, nervozitu a zažívací obtíže. Využívanou částí rostliny je oddenek. Kozlík vyvolává spánek nepřímo, a to tím, že způsobuje útlum mozkové aktivity. Účinky užití kozlíku jsou srovnatelné s účinky průmyslově vyráběných hypnotik, ovšem s tím rozdílem, že rostlina nemá nežádoucí vedlejší účinky, jako je útlum a únava během dne.

Foto: Freeimages.com

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>