Bruxismus neboli skřípání zubů je porucha spánku, která se často vyskytuje ve spojení s ostatními spánkovými poruchami, jako je například obstrukční spánková apnoe. Nepříjemnými následky skřípání zubů během spánku jsou bolesti čelisti a hlavy, riziko poškození chrupu pacienta a snížená kvalita spánku těch, kteří s ním sdílejí ložnici. Skřípání zubů během spánku postihuje poměrně velkou část populace, a to především děti.

Bruxismus u dětí

U dětí však naštěstí není skřípání zubů větším důvodem ke znepokojení, obvykle má totiž souvislost s růstem a vývojem chrupu. Velmi často se s bruxismem setkáváme u předškoláků a školáků, kterým se prořezávají druhé zuby. Trpí jím až 20% dětí ve věku od 5 do 10 let. Jen výjimečně může skřípání zubů poukazovat na přítomnost jiného stomatologického problému.

Skřípání zubů u dospělých a možné příčiny

Jinak je tomu v případě bruxismu u dospělých pacientů, jejichž okruh se nezávisle na pohlaví neustále rozšiřuje. Obecné příčina skřípání zubů nebyla jednoznačně určena, existuje však několik rizikových faktorů, které se na tomto jevu významně podílejí. Jedná se především o psychogenní faktory (stres, pracovní přetížení, nedostatek odpočinku) nebo o následky nekvalitně provedeného stomatologického zákroku (jako je například nekvalitně provedená zubní náhrada, můstek či korunka).

Právě stres je považován za jednu z nejčastějších příčin bruxismu u dospělých. K rozvoji bruxismu přispívají i další aspekty nezdravého životního stylu, zejména pak nadměrná konzumace nápojů s obsahem alkoholu a kofeinu, kouření a užívání psychotropních látek. Dále byla zjištěna souvislost mezi bruxismem a nepravidelným spánkovým režimem, lidé, kteří pracují na směny, trpí touto poruchou (stejně jako dalšími poruchami spánku) mnohem častěji než ostatní.

Bruxismus a poruchy spánku

Bruxismus je často dáván do souvislosti s ostatními poruchami spánku. Jako typické příklady se uvádí chrápání, mluvení ze spaní a obstrukční spánková apnoe (porucha spánku, která je zároveň poruchou dýchání projevující se opakovanými zástavami dechu během spánku). Bruxismem často trpí také pacienti se spánkovou obrnou neboli paralýzou.

Nepříjemné důsledky skřípání zubů

Skřípání zubů je spojeno s celou řadou nepříjemných následků, a to jak pro pacienta, tak pro ty, s nimiž spí ve stejné místnosti. Pacienta mohou po „proskřípané“ noci bolet čelisti i hlava, protože dlouhodobé noční skřípání vede k poškozování čelistních kloubů. Dále je zde velké riziko, že dojde k poškození jeho chrupu – nejprve se jedná zejména o poničení zubní skloviny. Následně může dojít ke vzniku trhlin, značnému obrusu zubů a v důsledku toho i k jejich zlomení.

Bolesti hlavy způsobené sníženou kvalitou spánku mohou trápit také ostatní. Skřípání zubů může být velmi hlasité. (Nehledě na to, že uprostřed noci  působí dosti strašidelně zejména pro děti.) Dalšími negativními následky nekvalitního spánku jsou pak poruchy koncentrace (zhoršené soustředění) a snížení obranyschopnosti organismu, což je spojeno se zvýšeným rizikem nákazy infekčními onemocněními.

Léčba

Vzhledem k výše uvedeným důsledkům bruxismu je důležité včasné odhalení (což může být u lidí, kteří spí nebo žijí sami, poněkud problematické) a řešení. Samotné skřípání zubů se neléčí, pacienti si mohou však koupit ústní pomůcky proti skřípání, nejznámější jsou speciální dlahy, které jsou volně prodejné v lékárnách. Dlaha však řeší následek, nikoli samotnou příčinu.  Jestliže se prokáže, že je bruxismus projevem některé z jiných spánkových poruch, léčba pak vychází z léčby dané spánkové poruchy (u obstrukční spánkové apnoe odstraněním překážky, která ji způsobuje). Pokud  není na vině žádná ze spánkových poruch, je třeba pátrat po příčině dále. Skřípání zubů způsobovat právě stres nebo jiná z výše zmíněných příčin.

Foto: Freeimages.com

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>